Skip to content

34 Chicjon LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1957

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 19, 2015

Property Information

Block5
Lot33
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,466
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,300
65%
Improvement Value:$94,200
35%
Total Assessment$269,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,991+4.0%
2024$6,724+2.3%
2023$6,570+2.0%
2022$6,441+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957