Skip to content

15 Chicjon LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1955

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block5
Lot23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,466
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,400
61%
Improvement Value:$110,200
39%
Total Assessment$284,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,383+4.0%
2024$7,101+2.3%
2023$6,939+2.0%
2022$6,802+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955