Skip to content

20 Chicjon LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block5
Lot39
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,466
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,400
63%
Improvement Value:$100,600
37%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,134+4.0%
2024$6,861+6.3%
2023$6,455+2.1%
2022$6,323+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957