Skip to content

18 Brace DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2016

Property Information

Block38
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,429
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,300
49%
Improvement Value:$178,700
51%
Total Assessment$348,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,027+4.0%
2024$8,683+2.3%
2023$8,484+2.0%
2022$8,317+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 21567, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1960