Skip to content

503 Ridgedale AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1989

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jan 30, 2004

Property Information

Block62
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,700
24%
Improvement Value:$462,800
76%
Total Assessment$611,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,862+4.0%
2024$15,257+2.3%
2023$14,908+2.0%
2022$14,615+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$615,000
DeedBook 6016, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook NaN, Page NaN