Skip to content

35 Peniston AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1920

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 7, 2022

Property Information

Block62
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description1.5SFG3OB
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage3,530
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
43%
Improvement Value:$231,800
57%
Total Assessment$406,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,552+4.0%
2024$10,150+2.3%
2023$9,918+2.0%
2022$9,723+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920