Skip to content

46 Peniston AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1973

Last Sale Price
$482,500
Last Sale Date
Jul 19, 2016

Property Information

Block63
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF R BG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,526
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,600
54%
Improvement Value:$160,700
46%
Total Assessment$349,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,061+4.0%
2024$8,715+2.3%
2023$8,516+2.0%
2022$8,348+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$482,500

From:

To:

Sq Ft1,526DeedBook 23026, Page 320Recorded11/15/2016

Property Built

Built

Year Built: 1973