Skip to content

32 Peniston AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1997

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 25, 1996

Property Information

Block63
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2SF L AG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,500
31%
Improvement Value:$392,000
69%
Total Assessment$571,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,825+4.0%
2024$14,259+2.3%
2023$13,933+2.0%
2022$13,659+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4402, Page 126