Skip to content

17 Orchard Place EEast Hanover, NJ 07936

Built 1959

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Aug 10, 2021

Property Information

Block65
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage2,156
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,600
51%
Improvement Value:$161,100
49%
Total Assessment$328,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,526+4.0%
2024$8,201+2.3%
2023$8,014+2.0%
2022$7,856+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000
Sq Ft2,156DeedBook 24236, Page 1939Recorded10/6/2021

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 23083, Page 897Recorded2/22/2017

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 22342, Page 1572Recorded7/6/2013

Property Sale

Sale
$527,500
DeedBook 20609, Page 984

Property Built

Built

Year Built: 1959