Skip to content

4 Lent StEast Hanover, NJ 07936

Built 1973

Last Sale Price
$562,500
Last Sale Date
Jul 27, 2018

Property Information

Block67
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S FB 2 2BG
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage2,184
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,700
46%
Improvement Value:$206,700
54%
Total Assessment$383,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,945+4.0%
2024$9,566+2.3%
2023$9,347+2.0%
2022$9,163+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$562,500

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 23401, Page 413Recorded8/20/2018

Property Sale

Sale
$579,000

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 22387, Page 548Recorded8/1/2013

Property Sale

Sale
$574,000
DeedBook 20977, Page 1957

Property Sale

Sale
$487,500
DeedBook 5950, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1973