Skip to content

1 Lent StEast Hanover, NJ 07936

Built 1972

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2003

Property Information

Block69
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S-BF-2-2AG
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage---
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,100
53%
Improvement Value:$165,100
47%
Total Assessment$351,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,110+4.0%
2024$8,762+2.3%
2023$8,562+2.0%
2022$8,394+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4847, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1972