Skip to content

38 Grove AveEast Hanover, NJ 07936

Built 2007

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Mar 10, 2014

Property Information

Block70
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class20
Description1.5S B
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,702
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,300
24%
Improvement Value:$552,600
76%
Total Assessment$723,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,778+4.0%
2024$18,061+2.3%
2023$17,649+2.0%
2022$17,301+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$999,000

From:

To:

Sq Ft1,702DeedBook 22503, Page 1388Recorded3/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6521, Page 184