Skip to content

65 Grove AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2009

Property Information

Block72
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,864
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,900
53%
Improvement Value:$162,000
47%
Total Assessment$344,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,947+4.0%
2024$8,605+2.3%
2023$8,409+2.0%
2022$8,243+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$436,000
DeedBook 6110, Page 230

Property Sale

Sale
$65,000

Property Built

Built

Year Built: 1952