Skip to content

13 Troy RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1950

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block75
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description2S FB F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage---
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,100
60%
Improvement Value:$106,400
40%
Total Assessment$266,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,663+4.1%
2024$6,399+2.4%
2023$6,247+2.1%
2022$6,119+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950