Skip to content

27 Troy RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1950

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Nov 21, 1980

Property Information

Block75
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
Description1.5S F G2
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,433
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,000
58%
Improvement Value:$119,100
42%
Total Assessment$284,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,370+4.0%
2024$7,088+2.3%
2023$6,926+2.0%
2022$6,790+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000

Property Built

Built

Year Built: 1950