Skip to content

80 Barnida DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1954

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Oct 3, 2011

Property Information

Block76
Lot26
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage2,032
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
53%
Improvement Value:$145,200
47%
Total Assessment$310,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,044+4.0%
2024$7,737+2.3%
2023$7,560+2.0%
2022$7,411+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 21896, Page 1116

Property Built

Built

Year Built: 1954