Skip to content

16 Goldblatt TerEast Hanover, NJ 07936

Built 1956

Last Sale Date
Sep 29, 2016

Property Information

Block76
Lot31
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,770
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,800
53%
Improvement Value:$148,000
47%
Total Assessment$314,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,916+4.1%
2024$7,604+2.4%
2023$7,425+2.1%
2022$7,274+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956