Skip to content

130 River RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1927

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 28, 2012

Property Information

Block96
Lot33
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,876
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,200
54%
Improvement Value:$159,300
46%
Total Assessment$345,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,962+4.0%
2024$8,620+2.3%
2023$8,423+2.0%
2022$8,257+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 22078, Page 1685

Property Sale

Sale
$9,800
DeedBook 4083, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1927