Skip to content

62 Preston AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2019

Property Information

Block81
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1SF 2 BG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,527
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$154,000
47%
Improvement Value:$171,100
53%
Total Assessment$325,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,433+4.0%
2024$8,111+2.3%
2023$7,926+2.0%
2022$7,770+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$550,000
DeedBook 20978, Page 1144

Property Built

Built

Year Built: 1974