Skip to content

26 Mitchell AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1931

Owner
---
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jan 8, 2025

Property Information

Block86
Lot24
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF L 2G
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,442
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,600
47%
Improvement Value:$180,400
53%
Total Assessment$341,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,846+4.0%
2024$8,508+2.3%
2023$8,314+2.0%
2022$8,150+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$177,000
DeedBook 4118, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1931