Skip to content

80 River RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1958

Last Sale Price
$7,500
Last Sale Date
Oct 19, 1994

Property Information

Block96
Lot40
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S B
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,836
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,600
54%
Improvement Value:$154,200
46%
Total Assessment$335,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,461+4.1%
2024$8,128+2.4%
2023$7,937+2.1%
2022$7,776+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook 4088, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1958