Skip to content

48 Green DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1961

Last Sale Date
Dec 4, 2017

Property Information

Block116
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S-F-ATT-GARAGE
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,810
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,400
57%
Improvement Value:$141,100
43%
Total Assessment$328,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,271+4.1%
2024$7,946+2.4%
2023$7,759+2.1%
2022$7,601+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961