Skip to content

14 Beach StEast Hanover, NJ 07936

Built 1951

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jan 31, 2006

Property Information

Block98
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description2S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,200
56%
Improvement Value:$148,500
44%
Total Assessment$336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,734+4.0%
2024$8,401+2.3%
2023$8,209+2.0%
2022$8,047+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 6598, Page 154

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5660, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1951