Skip to content

20 Beach StEast Hanover, NJ 07936

Built 1946

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Aug 18, 2014

Property Information

Block98
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,653
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,200
54%
Improvement Value:$160,700
46%
Total Assessment$348,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,050+4.0%
2024$8,705+2.3%
2023$8,506+2.0%
2022$8,339+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,653DeedBook 22588, Page 824Recorded9/8/2014

Property Sale

Sale
$211,500
DeedBook 4523, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1946