Skip to content

6 Beach StEast Hanover, NJ 07936

Built 1950

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Dec 9, 2014

Property Information

Block98
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1.5S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,764
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,200
60%
Improvement Value:$126,900
40%
Total Assessment$315,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,174+4.0%
2024$7,862+2.3%
2023$7,682+2.0%
2022$7,531+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,764DeedBook 22635, Page 1802Recorded12/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950