Skip to content

36 Hilldale Rd

Pine Brook, NJ 07058

Built 1962

Last Sale Price
$501,000
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block142
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage1,296
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,300
53%
Improvement Value:$198,500
47%
Total Assessment$424,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,304+2.2%
2024$11,066+3.2%
2023$10,726+2.1%
2022$10,501+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$501,000
Sq Ft1,296DeedBook 24309, Page 1658Recorded1/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1962