Skip to content

1 Sunrise Way

Towaco, NJ 07082

Built 1960

Last Sale Price
$231,500
Last Sale Date
Jan 13, 1997

Property Information

Block130
Lot20
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page36-2

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage1,650
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,500
52%
Improvement Value:$220,600
48%
Total Assessment$458,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,227+2.1%
2024$11,970+3.1%
2023$11,608+2.1%
2022$11,375+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$231,500
DeedBook 4511, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1960