Skip to content

97 Pine Brook Rd

Towaco, NJ 07082

Built 1961

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Nov 22, 2016

Property Information

Block130
Lot48
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR27A
Sq Footage1,743
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$215,200
55%
Improvement Value:$178,200
45%
Total Assessment$393,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,500+2.1%
2024$10,280+3.1%
2023$9,969+2.1%
2022$9,768+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From: VOORHEES, LEE J/ELIZABETH R

To: BOSSIO, GEOFFREY/DALESSIO, DANIELLA

Sq Ft1,743DeedBook 23038, Page 1787Recorded12/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1961