Skip to content

20 Sunrise Way

Towaco, NJ 07082

Built 2016

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2019

Property Information

Block130
Lot38
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class---
Description1.5SF
Dwellings---
ZoningR27A
Sq Footage2,958
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$233,200
32%
Improvement Value:$484,600
68%
Total Assessment$717,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,158+2.1%
2024$18,756+3.1%
2023$18,189+2.1%
2022$17,823+2.1%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$480,000
DeedBook 20629, Page 314