Skip to content

20 Van Riper Ave

Montville, NJ 07045

Built 1964

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 27, 1997

Property Information

Block134
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class17
Description1SB G1
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage3,056
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,700
31%
Improvement Value:$427,400
69%
Total Assessment$620,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,501+2.2%
2024$16,154+3.2%
2023$15,658+2.1%
2022$15,329+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964