Skip to content

16 Van Riper Ave

Montville, NJ 07045

Built 1957

Last Sale Price
$610,250
Last Sale Date
Jul 15, 2004

Property Information

Block134
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page43

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage2,296
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,900
45%
Improvement Value:$236,400
55%
Total Assessment$432,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,504+2.2%
2024$11,261+3.2%
2023$10,916+7.0%
2022$10,204+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$610,250
DeedBook 6113, Page 224

Property Sale

Sale
$206,000
DeedBook 3507, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1957