Skip to content

34 Hilldale Rd

Pine Brook, NJ 07058

Built 1962

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 1, 2014

Property Information

Block142
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description1SF G1 P
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage2,238
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,000
48%
Improvement Value:$241,400
52%
Total Assessment$467,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,438+2.2%
2024$12,176+3.2%
2023$11,802+2.1%
2022$11,554+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From: HIGGINS, CRAIG/DIANE

To: KOSKE, GREGG F/LISA A

Sq Ft2,238DeedBook 22558, Page 666Recorded7/11/2014

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4760, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1962