Skip to content

26 Hilldale Rd

Pine Brook, NJ 07058

Built 1961

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block142
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR20A
Sq Footage3,306
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,000
45%
Improvement Value:$279,600
55%
Total Assessment$506,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,481+2.2%
2024$13,197+3.2%
2023$12,792+2.1%
2022$12,523+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$825,000
Sq Ft3,306DeedBook 24495, Page 1417Recorded9/20/2022

Property Sale

Sale
$655,000

From: ALBANESE, DAMIANO/MOREHOUSE, LINDA

To: MATHEWS, TYE J/TANYA A

Sq Ft3,306DeedBook 23090, Page 1465Recorded3/6/2017

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 5495, Page 83

Property Sale

Sale
$269,000
DeedBook 4279, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1961