Skip to content

3 Adamary Pl

Pine Brook, NJ 07058

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2018

Property Information

Block167
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class16
Description1SB G1
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,442
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$194,000
48%
Improvement Value:$210,800
52%
Total Assessment$404,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,772+2.2%
2024$10,545+11.9%
2023$9,426+8.0%
2022$8,729+1.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 23243, Page 330Recorded11/16/2017

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 22126, Page 854

Property Sale

Sale
$104,000
DeedBook 21103, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1956