Skip to content

22 Maple Ave

Pine Brook, NJ 07058

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 1999

Property Information

Block167
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF G4
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,776
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,700
40%
Improvement Value:$281,500
60%
Total Assessment$469,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,485+2.1%
2024$12,223+3.2%
2023$11,847+2.1%
2022$11,599+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1942