Skip to content

20 Maple Ave

Pine Brook, NJ 07058

Built 1829

Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block167
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF G4
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,970
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,500
58%
Improvement Value:$147,600
42%
Total Assessment$354,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,423+2.2%
2024$9,224+3.2%
2023$8,941+2.1%
2022$8,753+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1829