Skip to content

30 Bloomfield Ave

Pine Brook, NJ 07058

Built 1960

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 11, 1999

Property Information

Block170
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMontville Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,768
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,300
55%
Improvement Value:$130,200
45%
Total Assessment$290,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,730+2.1%
2024$7,568+3.2%
2023$7,335+2.1%
2022$7,181+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960