Skip to content

20 Prospect AveBudd Lake, NJ 07828

Built 1938

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jan 4, 2022

Property Information

Block3503
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMount Olive Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1SF 2G
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,043
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,400
68%
Improvement Value:$53,300
32%
Total Assessment$164,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,740+6.0%
2024$5,414-2.1%
2023$5,531+1.4%
2022$5,457+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,043DeedBook 24373, Page 476Recorded3/23/2022

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,043DeedBook 23517, Page 426Recorded4/8/2019

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft1,043DeedBook 22954, Page 1304Recorded7/29/2016

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,043DeedBook 22822, Page 1744Recorded12/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1938