Skip to content

231 Route 46Budd Lake, NJ 07828

Built 1928

Last Sale Price
$3,500
Last Sale Date
Dec 28, 2015

Property Information

Block3700
Lot19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMount Olive Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage840
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$53,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,861+6.0%
2024$1,755-2.1%
2023$1,793+1.4%
2022$1,769+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$3,500

From:

To:

Sq Ft840DeedBook 22837, Page 446Recorded12/29/2015

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 5026, Page 192

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook 3038, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1928