Skip to content

255 Route 46Budd Lake, NJ 07828

Commercial

Last Sale Price
$4,480,000
Last Sale Date
Dec 24, 2020

Property Information

Block3700
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMount Olive Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
DescriptionCVS PHARMACY
Dwellings1
ZoningC-1
Sq Footage12,900
Acreage1.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,703,800
48%
Improvement Value:$1,846,200
52%
Total Assessment$3,550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$120,168+6.2%
2024$113,174-2.2%
2023$115,730+1.4%
2022$114,133+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$4,480,000
Sq Ft12,900DeedBook 24074, Page 1994Recorded3/23/2021

Property Sale

SaleMulti
$550,000
DeedBook 4625, Page 26

Property Sale

SaleMulti
$34,000
DeedBook 4143, Page 216