Skip to content

27 Woodsedge AveBudd Lake, NJ 07828

Built 1938

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 1999

Property Information

Block3700
Lot68
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMount Olive Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage680
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,300
75%
Improvement Value:$37,400
25%
Total Assessment$149,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,217+6.0%
2024$4,921-2.1%
2023$5,027+1.4%
2022$4,960+0.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1938