Skip to content

364 Route 46Hackettstown, NJ 07840

Commercial

Last Sale Price
$5,000,001
Last Sale Date
Aug 31, 2021

Property Information

Block8200
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityMount Olive Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class---
DescriptionSUBARU DEALERSH
Dwellings---
ZoningC-2
Sq Footage11,552
Acreage2.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$570,000
38%
Improvement Value:$930,000
62%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$50,775+6.2%
2024$47,820-2.2%
2023$48,900+1.4%
2022$48,225+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$5,000,001
Sq Ft11,552DeedBook 24278, Page 158Recorded11/30/2021

Property Sale

Sale
$3,650,000

From:

To:

Sq Ft11,552DeedBook 23440, Page 1521Recorded10/30/2018

Property Sale

Sale
$3,000,000

From:

To:

Sq Ft11,552DeedBook 22877, Page 1458Recorded3/22/2016

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4188, Page 325