Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
10 Roy St(Block 10101 Lot 29)Dover, NJ 07801
Industrial
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 1, 2005
Property Information
Block10101
Lot29
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page101
Building Details
Building Class---
DescriptionIND BLDGS
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage---
Acreage65.98
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$4,948,700
20%
Improvement Value:$19,554,100
80%
Total Assessment$24,502,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $628,252 | -2.3% |
| 2024 | $642,953 | +46.1% |
| 2023 | $440,097 | -1.5% |
| 2022 | $446,682 | -2.0% |
Property History
No events match the selected filters.