Skip to content

64 Swede Mine RdDover, NJ 07801

Built 1961

Last Sale Price
$383,000
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block10501
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description1SF P
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,830
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,500
57%
Improvement Value:$181,400
43%
Total Assessment$424,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,243+3.9%
2024$9,856+12.2%
2023$8,781+1.7%
2022$8,634-0.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$383,000
Sq Ft1,830DeedBook 24116, Page 394Recorded4/29/2021

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,830DeedBook 22984, Page 1731Recorded9/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1961