Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
5 Carrel StDover, NJ 07801
Industrial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2009
Property Information
Block10202
Lot34
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page102
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage4,752
Acreage3.8
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$475,000
65%
Improvement Value:$255,600
35%
Total Assessment$730,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $18,422 | +9.3% |
| 2024 | $16,854 | -3.3% |
| 2023 | $17,434 | -0.1% |
| 2022 | $17,452 | +2.8% |
Property History
No events match the selected filters.