Skip to content

39 Christopher StDover, NJ 07801

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Mar 18, 2025

Property Information

Block10607
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,587
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$229,500
53%
Improvement Value:$204,400
47%
Total Assessment$433,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,909+4.0%
2024$9,530+5.1%
2023$9,070+6.1%
2022$8,549+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000
Sq Ft1,587DeedBook 24900, Page 504Recorded4/4/2025

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 21643, Page 1882

Property Built

Built

Year Built: 1954