Skip to content

13 Robert StRockaway, NJ 07866

Built 1953

Owner
---
Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Nov 7, 2024

Property Information

Block10402
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,433
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$228,000
48%
Improvement Value:$247,900
52%
Total Assessment$475,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,451+2.7%
2024$10,181+4.8%
2023$9,712+1.9%
2022$9,534+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$605,000
Sq Ft1,433DeedBook 24870, Page 1825Recorded1/28/2025

Property Sale

Sale
$298,000
DeedBook 5841, Page 228

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 4266, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1953