Skip to content

17 Robert StRockaway, NJ 07866

Built 1953

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 30, 2022

Property Information

Block10402
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,331
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,400
61%
Improvement Value:$152,000
39%
Total Assessment$386,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,912+3.3%
2024$8,630+70.0%
2006$5,078+7.5%
2005$4,723+7.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,331DeedBook 24512, Page 296Recorded10/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1953