Skip to content

3 Morris StRockaway, NJ 07866

Built 1975

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block10404
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,044
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,400
47%
Improvement Value:$241,500
53%
Total Assessment$458,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,511+3.0%
2024$10,204+5.0%
2023$9,720+2.0%
2022$9,532+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975