Skip to content

16 Robert StRockaway, NJ 07866

Built 1953

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block10404
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,331
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,700
55%
Improvement Value:$177,800
45%
Total Assessment$391,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,046+3.3%
2024$8,756+5.6%
2023$8,290+1.9%
2022$8,137+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953